Co je vlastně SKYPE...???

6. května 2007 v 17:10 | ricky |  ICQ a SKYPE
Co je vlastně Skype?
Pod označením Skype se rozumí program a zároveň celosvětový systém pro IP telefonii neboli pro telefonování (přenos hlasu oběma směry zároveň) přes internet (též známé jako Voice over IP = VoIP). Zároveň umožňuje posílat přes internet textové zprávy, kontakty nebo soubor (tj. jako ICQ apod.).
Vzhled programu je podobný textovým komunikačním softwarům - například zmiňovanému ICQ. Základem je protáhlé okno (jeho rozměry si samozřejmě můžete upravit), které používáte pro správu svých kontaktů. Těm je možnost napsat zprávu, poslat soubor, případně je "zavolat".
Samotné volání probíhá jednoduše - z přehledu kontaktů vyberete zvolenou osobu a kliknete - pokud je stejně jako vy online, krátce na to dojde ke spojení a můžete začít mluvit. Pomocí jedné ikonky můžete krátkodobě vypnout svůj mikrofon. Jedním kliknutím se také provádí ukončení rozhovoru. Příchozí hovory jsou indikovány klasickým zvoněním - všechny tóny lze, ale samozřejmě změnit. Všechny hovory P2P (počítač - počítač) jsou samozřejmě zdarma. Když k tomu připočtete skutečnost, že program je také zdarma, vychází nám z toho velmi použitelný produkt.
S tímto programem si můžete užít i trochu legrace - podobně jako v ICQ si svůj status můžete nastavit na některou z možností: online, chci si povídat, nerušit, offline atd. Pokud se označíte za "chtivého" diskutovat, zpravidla se vám do několika minut někdo ozve. Pokud se nakonec sejde více zájemců, můžete se pustit do konference, kdy všichni zúčastnění slyší všechno.
Bez problémů lze tuto službu provozovat i na pomalém modemovém připojení. Komprimační algoritmy používané na přenos lidského hlasu jsou dnes již tak dokonalé, že 33,6 Kb/s je pro ně dostatečná šířka pásma. Přesto je logicky doporučena pevná linka.
Autoři Skype si uvědomili, že v dnešní dobu je běžné (a bude hůř), že se budují různé zábrany (Firewall) proti průniku do/z počítače. Program je tedy schopen komunikace nejen na portu 59685, ale pokud to nejde, nepohrdne portem 80 (původně jen pro HTTP protokol). Ten bývá otevřený téměř vždy, protože umožňuje prohlížení webových stránek.
Pro přenos dat mezi účastníky Skype používá zabezpečené 256bitové šifrování AES. Pro výměnu AES klíčů používá 1536 až 2048bitové šifrování RSA. Ke každému volajícímu je možné přiřadit fotografii, a to rozměru 96 x 96 pixelů ve formátech JPG nebo BMP.
Pomocí platební karty si na webu www.skype.com můžete koupit kredit a ten potom použít na volání počítač - telefon. Tedy pomocí počítače lze volat na prakticky jakékoliv číslo kdekoliv ve světě levněji než při využití běžného telefonického spojení. Službu je nejprve nutné si předplatit částkou min 10 Eur.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pokud si tu byl pls klikni...

click 100% (286)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama